"Справу Гонгадзе" має бути передано до суду, оскільки через сплив давності притягнення до відповідальності на досудовому слідстві її закрити не можна, - адвокат Дмитро Гудима

Тип новини: 
Наші новини

Під час відеоконференції, опублікованої на порталі INTV.UA, майор запасу Служби безпеки України, колишній керівник оперативно-технічного підрозділу відділу охорони Президента України Микола Мельниченко заявив, що у вересні спливає термін притягнення до кримінальної відповідальності фігурантів «касетного скандалу».

Як повідомляє «Дзеркало тижня» з посиланням на INTV.UA, за словами Миколи Мельниченка, винні, можливо, не будуть притягнуті до відповідальності. При цьому він не назвав жодного прізвища, зазначивши, що «було б непогано, щоб ця справа надійшла до суду».

Як відомо, згідно із заявою генпрокурора Олександра Медведька у справі про вбивство Гонгадзе є тільки один обвинувачений – екс-начальник Департаменту зовнішнього спостереження МВС Олексій Пукач.

У свою чергу керівник слідчої групи з розслідування справи про вбивство журналіста Олександр Харченко заявив, що за результатами розслідування справи Гонгадзе покарання може отримати не тільки Пукач, але і «хтось з українських високопосадовців».

ГО «Гармонія та порядок» проаналізувала дану інформацію і надає з цього приводу власні коментарі.

Дмитро Гудима, адвокат, координатор ГО «Гармонія та порядок»:

  • Заява Мельниченка є надто категоричною, а відомості, викладені у ній, не зовсім правдивими. По-перше, Мельниченко не уточнив, про яких конкретно осіб йде мова. А це має значення, бо щодо кожної особи один і той самий строк залежно від визначених законом умов може облічуватися по-різному. По-друге, стаття 93 (умисне вбивство при обтяжуючих обставинах) КК УРСР 1960 року, який був чинним на момент вбивства журналіста і який підлягає застосуванню, передбачає покарання у вигляді позбавлення волі від 8 до 15 років або довічно. Згідно зі статтею 48 цього кодексу особу не може бути притягнуто до відповідальності, якщо минуло 10 років з дня вчинення нею злочину, за який може бути призначено більш суворе покарання, ніж позбавлення волі на 5 років. Однак, питання про застосування давності до особи, що вчинила злочин, за який може бути призначено довічне позбавлення волі (а це – саме випадок з убивством Георгія Гонгадзе), вирішується судом. Якщо суд не визнає можливим застосувати давність, то особу не можна засудити до довічного позбавлення волі, призначення якого замінюється судом на позбавлення волі на певний строк. З цього випливають такі висновки:
    1.  "Справу Гонгадзе" у будь-якому випадку має бути передано до суду, оскільки через сплив 10-річного терміну на досудовому слідстві її закрити не можна.
    2. Через те, що за це вбивство журналіста може бути призначене довічне позбавлення волі, суд має право, але не зобов’язаний застосовувати давність притягнення до відповідальності винних у цьому вбивстві осіб. Питання про застосування такої давності має вирішуватися судом у процесі розгляду кримінальної справи після того, як ним будуть допитані свідки, вивчені інші докази, встановлено вину відповідних осіб. Якщо суд вважатиме за потрібне застосувати 10-річний термін, який сплив, то визнаних винними осіб буде звільнено від кримінальної відповідальності відповідною постановою суду. Обвинувальний вирок тоді не виноситься. Якщо ж суд вирішить не застосовувати давність притягнення до кримінальної відповідальності, то буде винесено обвинувальний вирок з позбавленням волі на певний термін, але не можна буде призначити покарання у вигляді довічного позбавлення волі.

Олександр Кондра, викладач юридичного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка:

  • Згідно зі статтею 48 КК УРСР перебіг давності зупиняється, коли особа, яка вчинила злочин, сховається від слідства або суду. У цих випадках перебіг давності відновлюється з моменту затримання особи або явки її з повинною. Тому, якщо Мельниченко мав на увазі Пукача, то щодо нього у вересні давність притягнення до відповідальності взагалі не може минути через те, що Пукач перебував у розшуку, і весь час, поки тривав розшук, перебіг давності було зупинено. А оскільки за вбивство Гонгадзе винних може бути засуджено до довічного позбавлення волі, то це покарання може бути призначене і Пукачеві. Крім цього, перебіг давності переривається, якщо до закінчення зазначених у законі термінів особа вчинить новий злочин, за який може бути призначено позбавлення волі на термін більше 2 років. Обчислення давності в цьому випадку починається з моменту вчинення нового злочину. Тобто, якщо буде встановлено, що особи, причетні до вбивства Георгія Гонгадзе, після вчинення цього злочину вчинили нові, за які може бути призначено позбавлення волі на термін більше 2 років (наприклад, давали завідомо неправдиві покази), то 10-річний термін, про який згадував Мельниченко, буде рахуватися з моменту вчинення винними у вбивстві журналіста останнього злочину.

 

Прес-служба
ГО "Гармонія та порядок"

Теги: 

Коментарі

dvsirkv swkpft

Цікво написано))

Интересно получается. А где же настоящее независимое мнение? Хотя, как говорят, Ваши бы слова, да Богу в уши.

Останні новини

26.08.2010
Вищий адміністративний суд України (ВАСУ) пояснив мотиви залишення без розгляду позову до Президента України про визнання незаконними та скасування чотирьох указів, якими звання Героя України присво...
03.08.2010
"Справу радянських героїв" розглянуть у суді вищої інстанції. Вищий адміністративний суд України (ВАСУ) призначив слухання на 12 серпня 2010 р. за адресою м. Київ, вул....
28.07.2010
Справу «радянських героїв» роз’єднали в окремі провадження щодо кожного оскаржуваного Указу Президента України. Таке рішення 21...
22.07.2010
Нещодавно Міністерство економіки України оприлюднило новий проект Закону України "Про внутрішню торгівлю...

Будьте на зв'язку

Громадська організація "Гармонія і Порядок"
e-mail: ho.press@gmail.com

Розробка сайту — studio.vybir.net