Мотиви суддів ВАСУ у "справах радянських героїв" стали відомі

Тип новини: 
Наші новини

Вищий адміністративний суд України (ВАСУ) пояснив мотиви залишення без розгляду позову до Президента України про визнання незаконними та скасування чотирьох указів, якими звання Героя України присвоєно п'яти радянським воїнам. Відповідні ухвали ВАСУ надіслав на ім'я позивача – координатора ГО "Гармонія та порядок" Дмитра Гудими.

Нагадаємо, що рішення про залишення без розгляду позову координатора ГО "Гармонія та порядок" Дмитра Гудими у чотирьох "справах радянських героїв" колегія суддів ВАСУ ухвалила 12 серпня. Їй знадобилося ще декілька днів після цього, аби мотивувати причини винесення таких ухвал.

Судді ВАСУ фактично стали на сторону відповідача, від імені якого до суду були скеровані письмові заперечення на позовну заяву. У цих запереченнях представник Президента України просив суд відмовити у задоволенні позову, мотивуючи тим, що Дмитро Гудима пропустив строк звернення до суду.

В ухвалах ВАСУ від 12 серпня констатується, що позивач пропустив річний строк звернення до суду. Однак ВАСУ у позові не відмовив, як того просив представник Президента України. Колегія суддів ВАСУ вказала, що 30 липня 2010 року набрав чинності Закон України від 7 липня 2010 року "Про судоустрій і статус суддів", яким внесено зміни у Кодекс адміністративного судочинства (КАС) України. Відповідно до цих змін "адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку".

У "справі Береста", яка розглядалася 12 серпня першою, ВАСУ відмовив у задоволенні клопотання Дмитра Гудими про поновлення строку звернення до суду. У світлі інших "геройських справ", які мали після цього слухатися того ж дня, вказане означало, що подання у них аналогічних клопотань призведе до таких самих відмов. Тому в усіх наступних справах позивач стверджував про відсутність пропуску строку звернення до суду, мотивуючи тим, що про порушення своїх права та інтересу і можливість їхнього захисту у суді довідався лише 21 квітня 2010 року з відомого рішення Донецького апеляційного адміністративного суду у справі про визнання незаконним Указу Президента України "Про присвоєння Р. Шухевичу звання Герой України" від 12 жовтня 2007 року.

"Тільки з 21 квітня 2010 року я дізнався, що, по-перше, дії Президента України з видання Указів про присвоєння звання Героя України особам, які не перебували у громадянстві України, є незаконними та підлягають скасуванню, а по-друге, що позови про визнання таких Указів незаконними можуть подавати будь-які громадяни України, які вважають, що їхні права чи інтереси порушені незаконним присвоєнням вищої державної нагороди негромадянам. До вказаного дня я не міг знати про незаконність Указів Президента України про присвоєння звання Героя України негромадянам, оскільки суди України раніше відмовляли у задоволенні таких позовів. Вказане було поважною причиною звернення мною до суду більш, ніж через рік після видання оскаржуваних Указів Президента України, – зазначає координатор ГО "Гармонія та порядок" Дмитро Гудима.

Натомість, колегія суддів ВАСУ назвала безпідставними такі посилання позивача, вважаючи, мабуть, що про порушення прав та інтересів він мав довідатися з дня офіційного оприлюднення оскаржуваних Указів Президента.

Ухвали ВАСУ є остаточними й оскарженню не підлягають. Нове законодавство України заборонило апеляційний розгляд у справах про оскарження дій Президента України.

Для "справи радянських героїв", в якій позов було подано ще 29 квітня 2010 року, чи не вирішальне значення мали Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо недопущення зловживань правом на оскарження", який набрав чинності 15 травня 2010 р., а також Закон України "Про судоустрій і статус суддів", який набрав чинності 30 липня 2010 року. Перший зобов’язує передати до ВАСУ всі справи про оскарження актів, дій і бездіяльності Президента України, провадження за якими не було відкрито станом на 15 травня 2010 року. А другий, фактично, зобов’язав цю колегію залишати без розгляду позови, подані з пропущенням, на думку суду, строку для звернення до нього.

Таким чином, зволікання Львівського окружного адміністративного суду у квітні-травні з відкриттям провадження у "справі радянських героїв", а також подальші радикальні законодавчі новели не дозволили забезпечити уніфікацію суперечливої судової практики у нагородній справі та залишають не до кінця прогнозованими дії суддів ВАСУ з розгляду касаційних скарг у справах Шухевича та Бандери.

Довідка ГО "Гармонія та порядок"

Відповідно до п. 2 і п. 3 "Прикінцевих та перехідних положень" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо недопущення зловживань правом на оскарження"після набрання чинності цим Законом адміністративні суди завершують розгляд справ щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради юстиції, провадження в яких відкрито на день набрання чинності цим Законом, в порядку, який діяв до набрання чинності цим Законом. Адміністративні позови, подані до дня набрання чинності цим Законом до відповідних адміністративних судів в адміністративних справах щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради юстиції, провадження за якими не відкрито, передаються відповідними адміністративними судами до Вищого адміністративного суду України.

Згідно з підпунктом 34 п. 3.7 "Прикінцевих положень" Закону України "Про судоустрій і статус суддів" уКодексі адміністративного судочинства України в статті 100 частину 1 було викладено у такій редакції: "1. Адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала".

 

Прес-служба
ГО "Гармонія та порядок"

Коментарі

Интересно получается. А где же настоящее независимое мнение? Хотя, как говорят, Ваши бы слова, да Богу в уши.

Останні новини

26.08.2010
Вищий адміністративний суд України (ВАСУ) пояснив мотиви залишення без розгляду позову до Президента України про визнання незаконними та скасування чотирьох указів, якими звання Героя України присво...
03.08.2010
"Справу радянських героїв" розглянуть у суді вищої інстанції. Вищий адміністративний суд України (ВАСУ) призначив слухання на 12 серпня 2010 р. за адресою м. Київ, вул....
28.07.2010
Справу «радянських героїв» роз’єднали в окремі провадження щодо кожного оскаржуваного Указу Президента України. Таке рішення 21...
22.07.2010
Нещодавно Міністерство економіки України оприлюднило новий проект Закону України "Про внутрішню торгівлю...

Будьте на зв'язку

Громадська організація "Гармонія і Порядок"
e-mail: ho.press@gmail.com

Розробка сайту — studio.vybir.net